Alpské lyžování – sezona 2013/14

Březen16

Tento prostor věnuji reportážím, výsledkům a úspěchům nejen ze světového poháru sjezdařů, ale i zajímavým výsledkům našich reprezentantů z ostatních soutěží. Začnu od prvního letošního závodu WC v Söldenu. K praktickému lyžování je stránka O lyžování.
Zde naleznete kalendář FIS World CUP!

16.3.2014: A je konec! Letošní ročník ALPIN SKI FIS WORLD CUP 2014 šel dnešním dnem do finále disciplínami slalom mužů a GS žen!  Dnes už bez účasti českých závodníků. Slalom mužů startoval již v 9:00. Byl hodně těžký a hlavně dlouhý, 74 branek to byl masakr. Však také čas vítěze 66 s je pořádně dlouhá trať. Navíc i pista nestála za nic, preparace Švýcarům moc nefungovala, to nebylo jak v Soči – tuny chemie. Všiml jsem si zalévání branek čímsi z barelu, jestli voda? S jedničkou vyrazil na trať Marcel Hirscher. Před dnešním závodem se ještě rozhodovalo o vítězi malého globusu za slalom a Marcel byl jedním z potenciálních adeptů. Jeho jízda byla klasicky dravá a bylo jasně vidět, jak se boří do měkkého sněhu. S dvojkou vyrazil němec Fritz Doppfer, ale moc daleko nedojel. S trojkou vypálil Felix Neureuther a jeho jízda byla v první části trati jasně rychlejší, dole trochu ztratil a tak skončil druhý za Marcelem ale jen o 0,06 s. Henrik Kristoffersen se čtyřkou se nedokázal přiblížit k časům prvních dvou borců a ztrácel již víc jak sekundu. Čekal jsem co předvede božský Mario Matt, ale ani on již nedokázal atakovat čas prvních dvou a ztrácel sekundu. Časy se po každém jezdci zhoršovaly a bylo vidět jak trať dostává zabrat a již nedává šanci na lepší čas. Ztráty dosahovaly i několke sekund. nebylo se čemu divit při té délce slalomu. Po prvním kole bylo pořadí Hirscher, Neureuther, Matt. Druhé kolo bylo opět velmi náročné a některé branky byly na pořádnou ekvilibristiku na lyžích. A tu také jezdci předváděli. V druhém kole byl i značný výpadek jezdců a tak jsem čekal, jak si z tratí poradí ti nejlepší. Mario Matt jel svou klasickou přihrbenou jízdu, ale nedokázal se příliš utrhnout. Felix jel skvěle, ale v závěru chyboval. A tak napětí vrcholilo a čekalo se na rozuzlení, kdo pobere globus. Marcel měl nervy z ocele. Jel velmi riskantně a dokázal v v korytech zajet skvěle a zvítězil. V cíli šťastný pobral malý globus. Výsledky SL M.  Obří slalom že startoval hodinu po mužích a na trať se s jedničkou vydala Švédka Jessica Lindell-Vikarby, která dlouho držel nejlepší čas. Porazila jí Francouzka Anemone Marmottan a také Rakušanka Anna Fenninger, která má v závěru sezony skvělou formu v obřáku. V druhém kole svedly bitvu o první místo právě poslední dvě jmenované, ale když se dvě perou skočila na druhé místo další Rakušanka Eva-Maria Brem. Výsledky GS L.
Celkoví vítězové globusů v mužské kategorii jsou: Sjezd a SG – Axel Lund Svindal, GS - Ted Ligety, Slalom – Marcel Hirscher a CELKOVÝ VÍTĚZ WC – Marcel Hirscher!
V ženské kategorii: Sjezd - Maria Höfl-Riesch, SG - Lara Gut, GS - Anna Fenninger, Slalom - Mikaela Shiffrin a CELKOVÁ VÍTĚZKA WC – Anna Fenninger!
S kariérou se loučili dvě ženy – Finka Tanja Poutiainen a Italka Denise Karbon! Good bye and good luck!

15.3.2014: Tento týden se jede ve švýcarském Lenzerheide finále světového poháru s eltiní třicítkou závodníků kategorie mužů a žen. Od 10.3.2014 zápolí elita mužů i žen na sjezdové trati v Lenzerheide. 10. a 11.3. byly tréninky sjezdu. Ostrý sjezd obou kategorií se jel 12.3. V mužích vyhrál rakušan Matthias Mayer, druhý byl ital Christof Innerhofer a třetí překvapivě nesjezdař Ted Ligety! Výsledky DH M.  Následoval sjezd žen, ve kterém kralovala domácí Lara Gut, druhá skončila rakušanka Elizabeth Görgl a třetí opět domácí švýcarka Fraenzi Aufdenblatten. Výsledky DH L. Olympijská vítězka Tina Maze skončila až 15. Ve sjezdu měla nepříjemný pád Maria Höfl Riesch a dál již na start dalších závodů nenastoupila.
13.3. se jel SG. Muži jeli super G opět ve skromném výběru 25. vybraných závodníků. Vyhrál francouz Alexis Pinturault, druhý byl další francouz Thomas Mermilod Blondin a třetí fenomenální američan Bode Miller. Výsledky SG M.  V ženách zvítězila opět domácí Lara Gut, druhá byla rakušanka Anna Fenninger a třetí slovinka Tina Maze. Výsledky SG L.
14.3. se jel týmový závod, který před dvěma lety vyhrál náš český tým. Tentokrát o vítězství bojovali švýcaři a američani. Pořadí: Švýcarsko, USA, Austria, Italy, France, Sweden a Germany.
Dnes 15.3. jeli muži obřák a ženy slalom. Bylo se na  co koukat. V ženách zajela opět nekompromisní jízdou Mikaela Shiffrin první místo! Druhá skončila švédka Frida Hansdotter a třetí rakušanka Marlies Schild. naše Šárka Strachová zajela velmi dobře, po prvním kole byla 6. a celkově skončila 7.! Výsledky SL L.V mužském obřáku se děly věci! Ted Ligety byl sice v obou kolech první, ale jen o fous! Celkově vyhrál, druhý byl  francouz Alexis Pinturault a třetí němec Felix Neureuther. Výsledky GS M.

9.3.2014: O tomto víkendu se jeli v Kranjske Gore dva skvělé mužské závody WC obřák a slalom za jarního teplého počasí. V Kranjske Gore jsem se byl podívat na závody svěťáku v roce 2010 a byl to zážitek. Jede se na místy velmi prudkém kopci. Po startu obřáku je střecha a já jsem nechápal, jak tam elita světa jede jako na placce. V sobotu 8.3. se jel obřák a předvedl se opět mistr GS Ted Ligety. Dařilo se také mistrovi Benymu Reichovi, který zajel fantasticky v druhém kole a zajistil si tak celkové druhé místo! Třetí skončil talent Henrik Kristoffersen. Bany zůstal zraněný doma a tak GS jeli naši Kryštov Krýzl a Adam Kotzmann. Oba však v prvním velmi náročném kole vypadli. Výsledky GS.
Dnes se jel slalom. Bylo dost měkko a tak trať byla dost náročná a rychle odcházela. Očekávala se bitva Marcela Hirschera, Felixe Neureuthera a Mario Matta. Marcel nezajel podle svých představ již v prvním kole, druhé napálil, ale k vítězství mu to nestačilo. Fantasticky zajel první kolo božský Mario Matt. Na stupních vítězů se ale po druhém kole objevili dva němci Felix Neureuther a Fritz Doppfer, třetí byl opět Heenrik Kristoffersen. Mario těsně před cílem udělal chybu a neprojel poslední branku! Naši se do druhého kola nekvalifikovali. Kryštof Krýzl dojel, ale skončil v poli poražených a Filip Trejbal nedokončil první kolo. Obávám se, že to byl pro Filipa poslední závod svěťáku. Nepřál bych mu to, ale jeho výsledky ve svěťáku po dvou letech bez jediného bodu nejsou in. Výsledky SL.

2.3.2014: V druhém sjezdu, který se jel 1.3. v Kviftjelu vyhrál kanaďan Erik Guay. Bany skončil 36. Počasí nebylo zrovna ideální, apdal čerstvý sníh a pořadatelé měli hodně práce připravit regulerní trať. Výsledky. Dens se jel Super G. Trať byla opět náročná a pomstila se našemu Ondrovi Bankovi, který v závěrečném úske upadl a při pádu ho zranila letící lyže na levém lýtku tržnou ránou. Nevypadalo to vůbec dobře a však relativně dobře to dopadlo. Bany skončil na sále v nemocnici s 16ti stehy. V SG zvítězil opět Kjetil Jansrud. Výsledky.

28.2.2014: Po olympiádě pokračoval WC SKI ALPINE v norském Kviftjelu rychlostními disciplínami. Série byla zahájena sjezdem na jedné z nejdelších tratí. Vyhrál Kjetil Jansrud. Sjezd jel i Ondra Bank, který chtěl potvrdit svou olympijskou formu. Skončil však na 49. místě.  Výsledky.

7.2.2014: Byla zahájena zimní olympiáda v Soči. Alpské disciplíny na ní nechyběly a tak pro vás shrnu komentář a výsledky na zvláštním místě na mých stránkách.

2.2.2014: Máme tu únor, ale zima v Čechách je nějaká shnilá. Nepřeje pořádání závodů, ale i v Evropě to je se zimou podivné. Ženy tento poslední předolympijský víkend mají závody světového poháru v Kranjske Gore a tam napadlo za poslední dva dny metr sněhu a v přívalech sněhu pořadatelé neměli šanci připravit regulerní trať obřáku a tak včerejší závod GS byl zrušen. Dnes jedou ženy slalom a podmínky nic moc. Přesto Šárka Strachová zajela solidní jízdu a po prvním kole je 11. Nejlepší čas dosáhla američanka Mikaela Shiffrin.  Ve 12:15 se jede druhé kolo. Podmínky v druhém kole se nezlepšily, spíše opačně. Bylo zřetelné, že se trať zhoršuje po každé závodníci. Šárka zajela dobře a poskočila na celkové deváté míst a tak dosáhla letošního nejlepšího výsledku a také jí to posune do první losované patnácky – SKVĚLÉ! Šárka po závodě řekla: „Určitě je to fajn, je to nejlepší výsledek ve slalomu letos. Z výkonu mám dobrý pocit, ale ty jízdy byly boj od startu do cíle. Ta trať se opravdu hodně rozbíjela, ale v Soči to bude úplně něco jiného“ tuší Šárka Strachová po nejlepším výkonu v sezoně…               Vítězka prvního kola Mikaela Shiffrinová udělala chybu a skočila 6. Vítězkou se stala švédka Frida Hansdotter. Výsledky.  


Muži mají poslední víkend před olympiádou ve Svatém Mořici. Sjezdy byly pro přivaly sněhu zrušeny a tak se jede dnes obřák. Jak jsem sledoval, trať byla hodně těžká, nerovnosti a střídání měkké a ledové stopy byla nepříjemná. S tratí se nejlépe popral Ted Ligety, nadělil druhému francouzovi Alexi Pinturaultovi 1,28 s. Třetí je Marcel Hirscher. Náš Ondra Bank jel se ztrátou 6,05 s a je již jasné, že ve třicítce do druhého kola nebude. Ani slovák Adam Žampa, který to Banymu dal 0,06 s. Kryštof Krýzl je právě na startu a vyrazil na trať a bohužel nedojel. Druhé kolo se jede v 13:30 h. Bohužel pořadatele trápila hustá mlha v horní partii obřího slalomu a tak se neustále posouval start 2. kola. Nakonece se závod s přestávkami odjel. Vyhrál Ted Ligety a druhý byl nakonec Marcel Hirscher. Výsledky.   

28.1.2014: Noční slalom mužů ve Schladmingu byl dnes odstartován v 17:45. Rozjetý byl zajímavě, 1. Mário Matt, 2. Henrik Kristoffersen, 3. Mattias Hargin a až 4. Marcel Hirscher, Felix Neureuther dokonce až 9. Naši kluci se nekvalifikovali do druhé kola, Kryštof Krýzl byl 44. po prvním kole a Ondra Bank vypadl. Druhé kolo dalo tušit velké bitvě o podium. Fantastickou jízdu předvedl Felix Neureuther, který se utrhl o vteřinu a půl oproti předešlým borcům, ale pak vypukl boj. 8. z prvního kola Fritz Dopfer zajel také skvěle a skončil těsně o desetinu za Felixem, a pak to gradovalo. Marcel Hirscher o jednu setinu předjel Felixe. Mattias Hargin chyboval a skončil 6., Henrik Krisoffersen to ve spodní části slalomu napálil a předjel i Marcela a tak se čekalo na vítězného Mario Matta, ten však ve třetí brance chytil špicara a měl po závodě. Vyhrál tak mladičký Henrik Kristoffersen! Výsledky.   

26.1.2014: Nabitý víkend ve světovém poháru FIS Alpin mužů i žen končí. Ženy si užily italské Cortiny d´Ampezzo a dnes jeli SG, které vyhrála švýcarka Lara Gut. Opět se dařilo naší Kláře Křížové. Je vidět, že má v rychlostních disciplínách na první třicítku ve startovním poli. A tak jí držme palce, ať se do ní prosadí! Výsledky.

Muži dnes zakončili v podvečer mega víkend v Kitzbühlu slalomem do superkombinace. Na 13:00 byl posunut start super G. Závod byl kvůli větru zkrácen, nicméně to na dramatičnosti neubralo. Skvěle jel Bode Miller, který zaříznul Axela Lund Svindala, ale hned po Bodem jel další stejně starý borec Didier Defago a Bodemu naložil minimální rozdíl 5 setin sekundy.  Takže pořadí bylo Defago, Miller, a dvě třetí místa Svindal a Franz. Výsledky.
V 18:00 byl odstartován kombinační slalom a v něm jsme měli tři zástupce Ondru Banka, který se protlačil na start slalomu na třetí pozici, Kraštofa Krýzla a Martina Vráblíka. Dobře jel také slovák Adam Žampa, který ve slalomu dosáhl 9. čas! Ze předu jel také Ted Ligety, který dlouho vedl a porazil ho až Alexis Pinturault. Na startu byl ještě Axel lund Svindal, který ale vypadl a Bode Miller, který skončil třetí, jenže televizní smyčka ukázala špicar v čtvrté předposlední brance a tak Bode byl diskvalifikován. Čekalo se ještě na Marcela Hirschera, ve kterém chytly saze, o nic mu celkem nešlo, protože startoval až po třicítce, jeho jízda byla skvělá avšak jedna chybička ho zbrzdila a přesto  skončil celkově čtvrtý! A naši? Ondra udělal chybu a nakonec byl diskvalifikován. Kryštof bodoval třicátým místem a Martin vypadl ve slalomu. Výsledky. 

25.1.2014: Královský sjezd Hahnenkamm je odjetý! Sice bez atraktivní spodní pasáže sjezdovky Streif, ale bylo na co koukat. Průběh byl zajímavý, starý lišák Bode Miller nasadil laťku vysoko a předešlým borcům dal skoro vteřinu. Pak se čekalo na jízdu Axela Lund Svindala, který v první části ztrácel a vypadalo to na vítězství Bodeho. Nicméně váha Axela a jeho cit pro skluz rozhodly v poledních pasážích sjezdovky a Axel svého soupeře předjel. Axel na Hahnenkammu ještě na stupních vítězů nestál, a tak byl šťastný za svůj výkon. Jediný, kdo by ještě do pořadí mohl zasáhnout, byl domácí Hannes Reichelt, který vyrazil na trať s 22. A Hannes měl svůj den, na každém mezičasu byl nejrychlejší a tak na dojezdu vybuchla bouře ovací domácích fanoušků. Konečně na legendárním sjezdu vyhrál rakušan!!! A tak se bouřlivá atmosféra šířila ještě dlouho po závodě. Výsledky.

V Cortině jeli ženy další sjezd. Vyhrála slovinka Tina Maze, naše Klára Křížová jela skvěle, měla ztrátu pouhých 1,99 s, přesto jí čas stačil jen na 32. pozici. Tak příště už to bude pod třicítku jako včera! Výsledky.

24.1.2014: Ženy sjeli v Cortině d´Ampezzo další sjezd, zvítězila Maria Höfl Riesch. Skvěle zajela naše Klára Křížová, s číslem 34 zajela 26. místo a sebrala další body do svěťáku. Výsledky.

V 17:00 bylo odstartováno druhé kolo Kitzbühlského slalomu. Byl to masakr, trať byla měkká a nazval bych druhé kolo kolem špicarů. I největší favorit Marcel Hirscher chytil v polovině trati špicara. A tak se na první příčku dostal skvělý Felix Neureuther. Druhý skončil norský mladíček Henrik Kristoffersen a třetí  skončil ital Patrick Thaler!

ZÍTRA KRÁLOVSKÝ SJEZD. Bohužel spodní klasická pasáž je nesjízdná a tak dojezd vedle dnešního slalomáku už není tak zajímavý. Zítra ve 11:30!!! Kitzbühl v roce 2013:

Muži v poledne odstartovali první kolo slalomu v Kitzbühlu. S jedničkou odstartoval domácí Marcel Hirscher a zajel best zeit! S dvojkou vyjel Felix Neureuther, který zaostal 36 setin sekundy. Přihlášený uživatel: jirmanVynikající jízdu předvedl na velmi náročné trati mladý švýcar Luca Aerni, který zajel třetí čas. Na startu byli naši borci Kryštof Krýzl, který nedokončil první kolo, slovák Adam Žampa, jel s chybami a nepostupuje a ještě čekám na jízdu Filipa Trejbala s číslem 67 a koukám nyní, že Trejbič také nedojel. ŠKODA. Výsledky. 

23.1.2014: Ženy závodí v italské Cortině d´Ampezzo. Včera jeli sjezd, vyhrála američanka Julia Mancuso, výsledky.  Dnes jeli SG a vyhrála rakušanka Elizabeth Goergl, naše Klára Křížová skončila 37. Výsledky. 

Hahnenkamm je plném proudu. Dnes se jel první měřený trénink sjezdu a nejlepší čas měl Bode Miller, výsledky.   Zítra se jede slalom, Start 1. kola je ve 12:00!

21.1.2014: Následující víkend je rakouský lyžářský svátek v Kitzbühelu. Populární 74. ročník Hahnenkammu. 140121_Pl

Jak se vyválel vloni Peter Fill je zde:

Přípravy vrcholí a tak několik obrázků z perných a odpovědných příprav. Svátek je svátek!

A vzpomínka na loňskou excelentní jízdu Body Millera:

19.1.2014: Dnešní slalom ve Wengenu odstartoval Andre Myhrer, druhý jel Felix Neurether a třetí Marcel Hirscher.Skvělé startovní číslo 30 má slovák Adam Žampa. Z našich jede Kryštof Krýzl (skončil v 1. kole 37.) a Filip Trejbal (po 1. kole 39.). Po prvním kole je pořadí Marcel Hirscher, Andre Myhrer a Felix Neurether. Druhé kolo bylo dramatické, trať měkla a tak boj o celkové prvenství byl velký. Skvěle zajel francouz Alexis Pinturault, který zajel suverénně nejrychlejší čas druhého kola a celkově zvítězil. Nedokázal jej již nikdo porazit a druhý Felix Neurether jel na doraz s lehkými chybičkami. Třetí skončil Marcel Hirscher, který hodně riskoval a udělal v závěru drobnou chybu, která ho stála vítězné podium.  Výsledky. 

Ženský víkend v Cortině d´Ampezzo se díky přívalu sněhu zrušil a program se přesouvá na příští víkend! 

19. – 18.1.2014: Mužský FIS Alpine Ski víkend se odehrává ve švýcarském Wengenu. Včera se jel nejznámější sjezd Lauberhorn – Wengen. Bohužel jak je již letošní tradicí, nepřálo počasí. Tentokrát velký vítr znemožnil start od shora ze startovní boudy pod Lauberhornem. Start se postupně posouval dolů až nakonec skončil pod nejkrásnějším skokem Hundschopf. Trať tím byla zkrácená téměř na polovinu, přesto závodníci dojížděli docela vyšťavení. Dařilo se domácímu Patricku Kuengovi. Druhý skončil rakušan Hannes Reichelt a třetí Axel Lund Svindal. Sjezd si zajel i Bode Miller, který skončil na pátém místě. Z našich borců se sjezdu zúčastnil Ondra Bank, který jel sjezd jako kombinační a skončil na 56. místě.  Výsledky.

17.1.2014: Ve Wengenu se jela superkombinace a naši se blýskli. Ondra Bank skončil 16., Martin Vráblík 23. a Kryštof Krýzl 32. Vyhrál Ted Ligety.  Výsledky.

14.1.2014: Šárka opět bodovala 15. místem v dnešním večerním slalomu v rakouském Flachau – rodišti Hermanna Maiera. Dnešní večerní slalom žen světového poháru byl parádní. Skvěle deklasovala celé startovní pole mladičká američanka Mikkaela Shiffrin. Po prvním kole druhá Maria Hoefl – Riesch v druhém kole chybovala a skončila celkově čtvrtá. Výborně zajely dvě švédky, celkově druhá Frida Hansdotter a třetí Maria Pietilae-Holmner. Rakušanky utřely přestože jich po prvním kole bylo v první desítce šest. Nejlepší skončila pátá Michaela Kirchgasser. Rakušanky byly pod velkým tlakem způsobeným nominací na olympijské hry v Soči. Naše Šárka Strachová jela svou klidnou jízdu v prvním kole, skončila šestnáctá. V druhém kole jela parádní jízdu v první polovině trati, pak se vrátila ke své jistotě a to ji vyneslo až 13. čas na celkem dobré trati. Výsledky.


BRAVO KLÁRO! Klára Křížová zajela včera v Evropském poháru v rakouském Innerkremsu v SG skvělé desáté místo! Od vítězky rakušanky Puchnerové dostala 1,34 s!!! Výsledky

12.1.2014: Dnes jedou muži v Adelbodenu slalom opět za slunečného počasí a za bouřlivé atmosféry početného švýcarského publika. Teplota je kolem nuly, takže trať by měla víc držet. Na trať vyrazil s jedničkou vedoucí v disciplíně rakušan Mario Matt, ale před cílem na hanku udělal chybu a hodně ztratil. Se 47. jede Kryštof Krýzl, se 40. Adam Žampa a se 70. Ondra Bank. Budou to mít hoši těžké, protože trať hodně trpí a jak bylo včera zřetelné borci s vyššími čísly neměli moc šanci na postup do druhého kola. Zatím vede Mattias Hargin a se 7. vyráží na trať Marcel Hirscher, ale na jízda stačí zatím na třetí pozici. Druhý je Felix Neureuther. Druhé kolo startuje ve 13:30 h. Druhé kolo bylo trocha loterie. Dobře se umístil slovák Adam Žampa, který si jistější jízdou zajistil 9 bodů do poháru a celkově 22. místo. O vítězství bojovala elita ve složení Hirscher, Neurether, Hangin, Myhrer, Moelgg a Thaler. Na konec byl nejúspěšnější Marcel Hirscher, vypadl Felix Neurether a tak druhý skončil Andre Myhrer a třetí mladičký talent z Norska Henrik Kristofersen! Výsledky.

Ženy jedou superkombonaci v Zauchensee. Nyní jedou SG, od 12:30 slalom. Zatím SG vede Nicole Hosp, druhá Tina Weirather a třetí Anna Fenninger. Na startu je naše Šárka Strachová a tak čekejme jak dopadne. Tak Šárka zabodovala a skončila celkově 9. SKVĚLÉ. Výkonnost před olympiádou jde nahoru a sebevědomí Šárky to potřebuje. Celkové výsledky:

Superkombinace: 1. Gagnonová (Kan.), 2. Kirchgasserová (Rak.) -0,32, 3. Höflová-Rieschová (Něm.) -0,39, 4. Hospová (Rak.) -0,51,  5. Hectorová (Švéd.) -0,87, 6. Mazeová (Slovin.) -1,13, 7. Siebenhoferová -1,17, 8. Fenningerová (obě Rak.) -1,18, 9. Strachová (ČR) -1,27, 10. Feierabendová (Švýc.) -1,31.

11.1.2014: Muži jedou dnes obřák v Adelbodenu za slunečného a teplého počasí. Sjezdovka  je jedna z náročnějších a je hodně členitá. Trať v obou kolech trpěla teplým počasím, kdy odpoledne bylo až 13 st. C. Na startu máme tři naše závodníky Ondru Banka, Kryštofa Krýzla a nováčka ve WC Adama Kotzmanna. V prvním kole se trať zhoršovala po každém závodníkovi a skvěle se utrhl francouz Thomas Fanara se startovním číslem jedna. S dvojkou vyrazil Many Mölgg a pak elita Ted Ligety a Marcel Hirscher. Všichni dostali od Fanary sekundu a na druhé místo se dostal skvělou jízdou Alexis Pinturault. Takže pořadí po prvním kole: Fanara, Pinturault, Ligety, Hirscher. Ondra Bank se kvalifikoval do druhého kola 27. místem. Kryštofovi utekla druhé kolo o 5 setin vteřiny, skončil 31. V prvním kole měl Henrik Kristofersen kurozní kolizní situaci s fotografem (viz. foto) a jury mu povolila druhý start. Druhé kolo zajel skvěle mladý ital Luca De Aliprandini. Ondra sice zajel v druhém kole devátý čas a byl lepší než třeba i Marcel Hirscher, přesto skončil 27. celkově. Trať zrychlovala promícháním preparovaného sněhu a však byla značně nerovná. Doplatil na to Ted Ligety, kterému vypla v horní části na nerovnosti lyže. V druhém kole zrychlil plynulou jízdou bez chyb Felix Neureuther a vypadalo to na první jeho vítězství ve WC v obřáku. Marcel Hirscher a i Thomas Fanara již Felixe nepřekonali a tak konečné pořadí je Neureuther, Fanara, Hirscher. Výsledky. 

Ženy jedou v Zauchensee sjezd a na startovní listině je naše Klára Křížová, které se dařilo v trénincích a tak je naděje na další body do světového poháru. Jede se také za slunného počasí užasným sjezdem po startu, který vypadá jak trať rychlostního sjezdu. Dluho vedla španělka Carolina RUIZ CASTILLO. S 28 vyrazila na trať zkušená rakušanka Elisabeth Goergl. Klára Křížová s 38. jela výborně a skočila na bodovaném 30. místě! Výsledky.


9.1.2014: Další závody světového poháru pokračují tento víkend. Rozdělím je na muže a ženy.
Muži jedou ve Švýcarském Adelbodenu v sobotu obřák a v neděli slalom. Většina borců je již na místě a trénují. Na fotkách se ubytoval Ted Ligety, trénující Henrik Kristofersen, suchý trénink Marcela Hilschera a v akci Peter Fill.

Ženy jedou rychlostní disciplíny v Rakouském Altenmarkt/Zauchensee. Dnes jeli měřený trénink sjezdu a dařilo se naší Kláře Křížové. Česká sjezdařka, která letos v SP ještě nebodovala zajela 18. nejlepší čas a ztratila na vítěznou Annu Fenninger z Rakouska 2,73 sekundy. Startovala s číslem 40 a 18. místo ji určitě pozvedne psychiku! Výsledky. Na fotkách je Klára Křížová a Tina Weirather.

7.1.2014: Smutná zpráva ze světa ženského Alpin FIS WC: Lindsey Vonn nebude na olympiádě v Soči. Koleno jí zradilo, jde na operaci a jak sdělila na FB, bude se připravovat na příští sezonu 2014/15 na mistrovství světa v domácím Vailu! Tak hodně rychlé uzdravení a dobrou kondici!6.1.2014: V Bormiu se dnes jede slalom můžů FIS WC. První kolo se jelo odpoledne ve 14:45 a trať byla měkká a tak kralovali jezdci s nižšími startovními čísly. První dojel Marcel Hirscher, ale o setinu za ním skončil Felix Neureuther. Naši se nekvalifikovali. Kryštof Krýzl na těžké trati skončil na 50. místě, Trejbič nedojel. Adam Žampa byl 38. Právě startuje druhé kolo. Tak odjeto. Byl to mazec, trať s čerstvým promrzlým sněhem se postupně zhoršovala a byla zřetelná koryta. Vynikající jízdu předvedl japonec Naoki Yuasa, který dlouho vedl, pak ho předjel Manfred Moelgg, Felix Neureuther, který měl vítěznou jízdu na trati postavené německým trenérem. Poslední jel Marcel Hirscher, který však na Felixe nestačil a skončil druhý. Výsledky. Je zřetelné, že siloví jezdci mají již odzvoněno. Vítězí lehčí, obratnější gymnasté, kteří mají vysoký rozsah do stran a dokáží se do oblouku položit se zadkem těsně nad sněhem. To předvedl Naoki, Felix a Marcel! Fantazie sledovat! Pěkný Hightlights z Bormia. Příští týden se pokračuje slalomem a obřákem v tradičním švýcarském středisku Adelbodenu.

5.1.2014: Přehoupli jsme do nového roku a na lyžích jedeme dál. Hned po Novém roce se slalomáři přestěhovali honit body do francouzského Chamonix.  3.1. se jel slalom Evropského poháru, který si zajel  Filip Trejbal, nicméně neúspěšně, nekvalifikoval se do druhého kola, protože účast borců byla rovnocenná jako na World Cupu. Vyhrál Jean-Baptiste Grange. Výsledky. 4.1. se jel druhý slalom, který vyhrál francouz Julien Lizeroux, Filip Trejbal nedojel druhé kolo. Výsledky. Potřeboval by zajet nutně dobrý výsledek, aby se mu zvedlo sebevědomí a dařilo se mu ve WC. Zítra jedou muži svěťákový slalom v Bormiu, který je náhradou za Záhřeb, kde jim kvetou konvalinky. Tak budeme Trebičovi držet palce. Start prvního kola je v 14:45.
Dnes jeli v Bormiu slalom ženy. Dařilo se Šárce Strachové, která zajela dobré první kolo a skončila 14. V Bormiu je obleva po sněhopádu a tak podmínky na slalom nebyly ideální a trať se v druhém kole hodně zhoršovala, některé ženy přesto zajeli i v těžké trati. Nicméně Šárka si pohoršila na celkové 17. místo. Vyhrála američanka Mikaela Shiffrin. Druhá skončila švédka Maria Petilae-Holmner a třetí byla francouzka Nastasia Noens. První kolo nedokončila naše druhá závodníce Martina Dubovská. Výsledky.

29.12.2013: Ženy v Lienzu jeli slalom. Dařílo se Šárce Strachové, dvanáctým místem si připsala další FIS WC body. Vyhrála rakušanka Marlies Schild skvělým časem v druhém kole, kdy předstihla vedoucí Mikaelu Shiffrin, třetí skončila němka Maria Höfl-Riesch. DAlší naše závodnice Katka Pauláthová a Martina Dubovská vypadly v prvním kole. Výsledky.
Muži jeli v Bormiu sjezd, kterému byl stále posouván čas startu kvůli sněžení. Na měkčí trati kraloval Axel Lund Svindal, který si upevnil celkové vítězství ve WC sjezdu. Druhý byl rakušan Hannez Reichelt a třetí kanaďan Erik Guay. Výsledky.

28.12.2013: Kolotoč Alpine FIS World Cup pokračuje v dalších závodech. Ženy dnes jeli obřák v rakouském Lienzu. Kopec preparovalo 150 techniků, protože napadlo 40 cm sněhu. Na pomoc byl povolán tým zkušených pořadatelů s Hannenkamu. Trať byla jedna ledová hora a jak se vyjádřila Radula Pauláth, na ženy skutečně tvrdé podmínky. Nicméně opět se dokázaly kvalifikovat do druhého kola závodnice s vyššími startovními čísly. V prvním kole se utrhla čtveřice švédka Jessica Lindell-Vikarby, rakušanky Anna Fenninger a Kathrin Zettel a mladičká američanka Mikaela Shiffrin. Do třícítky druhého kola se vecpalo sedm italek! Bohužel naše Katka Pauláthová v prvním kole skoluzla na ledové plotně a závod nedokončila. V druhém kole zajela perfektně Anna Fenniger a překonala vítězku z prvního kola švédku Jessicu Lindell-Vikarby. Podařil se jí skvělý kousek, již třetí sezonu zvítězila 28.12.! Výsledky.
Muži jeli druhý měřený trénink sjezdu v italském Bormiu. Zítra je čeká ostrý závod. Dařilo se dnes Eriku Guay. Výsledky tréninku.

23.12.2013: Předvánoční Alpine Rock FEST v Italské Andale. Dvoumilionová Prize Money jen pro vítěze žene každého borce za vítězstvím. Letos jí urval Ted Ligety. Kryštof Krýzl skvěle zazářil a skončil třetí!!! Druhý ital Luca de Aliprandini. Ondra Bank skončil 12.

22.12.2013: Dnes super závod v italské Alta Badia obřák kde se pobili dva rivalové Marcel Hilscher 1. s Tedem Ligety 3. místo. A skoro se třetí smál – Alex Pinturault – druhé místo! Obřák to byl těžký a asi nejdelší v celém seriálu WC. Do druhého kola se kvalifikoval Ondra Bank – 24. místo, nicméně druhé kolo se mu až tak nezdařilo a skončil 28. ale body jsou!!! Výsledky.
Ženy jeli obřák ve Val d´Isere. Zvítězila Tina Weirather. Katka Pauláthová vypadla v prvním kole. Výsledky.

21.12.2013: Dnes sjezdy v obou kategoriích žen i mužů. Ženy ve Val d´Isere a muži ve Val Gardeně v Dolomitech. Ve Val d´Isere vyhrála švýcarka Mariane Kaufmann-AbderHalden, Lindsey Vonn měla při dopadu po skoku na pravou nohu opět problémy se zraněným kolenem a odstoupila. Dle vyjádření Lindsey na jejím FC nebyl dopad na koleno dobrý, ale chce vybojovat svůj sen – účast na olympiádě v Soči. během dalších dnů chce vyzkoušet, jak bude koleno reagovat a tomu pak přizpůsobí svoje další plány.
Jak jsem sjezd sledoval, bylo to pro tvrdé sjezdařské povahy, dařilo se Tině Maze, skončila druhá. Výsledky.
Muži absolvolvali těžký sjezd va Val Gardeně. Je to druhý nejdelší sjezd po Wengenu a hodně náročný. Hodně skoků a nerovností. Vyhrál kanaďan Erik Guay, dobře zajela legenda Bode Miller 5. místo s velmi malou ztrátou 0,39 s, Ondra Bank jel s 62 a skončil 52. Výsledky.

Včera 20.12.2013 jeli ve Val Gardeně muži SG na stejné trati jako se jede sjezd. Zvítězil Axel Lund Svindal, čechokanaďan Jan Hudec skončil druhý. Výsledky.

18.12.2013: Včera jeli ženy slalom ve francouzském Courchevelu. Vyhrála rakušanka Marlies Schild, Šárka Strachová bodovala na 18. místě, výsledky a Highlights. 21. a 22.12. jedou ženy sjezdy ve Val d´Isere, ode dneška trénují.
Muži se přestěhovali do italské Val Gardeny, kde jedou 20. SG a 21.12. sjezd. Ode dneška trénují. Slalomáři si dali dnes slalom Evropského poháru v italském Obereggenu. Kitan byl celkově 16., v druhém kole zajel sedmý čas! Trejbič vypadl v prvním kole.  výsledky.

15.12.2013: Super Mario vyhrál! Slalom ve Val d´Isere vyhrál rakušan Mario Matt. Přál jsem mu vítězství! Náš Kryštof Krýzl obhájil 25. bodovanou pozici. Výsledky!
Startovka na dnešní slalom. Adam Žampa 37., Kryštof Krýzl 46. a Filip Trejbal64. Tak držím pěsti, ať kluci postoupí do druhého kola! Tak Kryštof 25. v prvním kole. Favorité Marcel Hirscher a Ted Ligety chybovali. Filip Trejbal nedojel. Výsledky po 1. kole.
Ženy jeli v St. Moritz obřák, vyhrála francouzka Tessa Worley, naše Kateřina Pauláthová postoupila do druhého kola – SKVĚLÉ!, ale přilehla, vracela se do branky a nesplnila pětisekundový limit a byla diskvalifikována, takže jí utekly body do WC, škoda! Výsledky.

14.12.2013: Dnes obřák ve Val dÍsere. V 10:00 je start, s 1 jede Ted Ligety, Bany s 38 a Kytan s 58. Tak držím palce! Výsledky Po prvním kole – Kytan skvěle! 27. a Banymu utekl postup – 33. a Andreas Žampa 34. a  Adam Žampa 35. Tak Kryštof Krýzl zajel skvěle a celkovým 20. místem dosháhl výborného umístění! Jen tak dál!!!
Ženy jeli v St. Moritz sjezd. Výsledky. Hightlights zde.
Zítra jedou muži slalom, to bude lahůdka. Ženy obřák. Tak se těším!
A highligths z denšního Val dÍsere zde.

9.12:2013:  Pěkný Highlights z Lake Louis .

8.12.2013: A už tu jsem s aktuálními dnešními výsledky. Ženy mají za sebou SG a vyhrála Lara Gut, Lindsey Vonn dokončila na pátém místě – konečné výsledky.
Obřák mužů byl fantastický. Ondra Bank 25. a body do svěťáku a také kvóta pro dalšího českého jezdce v příštím obřáku! A také fenomenální návrat Bodyho Millera druhým místem, kdy zaříznul Marcela Hirschera, no a vítěz? Obřákový profesor Ted Ligety! Výsledky.
Včera jely ženy další sjezd v Lake Louis a opět vyhrála Maria Höfl-Riesch, Klára Křížová skončila o pár míst lépe než v pátek – 43. místo, výsledky. Muži včera jeli SG v Beaver Creek. Vyhrál švýcar Patrick Kueng. Ondra Bank nedojel a slovák Adam Žampa jel své první WC SG a skončil na 48. místě, výsledky. Dnes jedou ženy poslední závod v Lake Louis a to SG. V Beaver Crek končí americké turné muži obřákem, kterému se posouvá z důvodů nepříznivých povětrnostních podmínek start na 18:15 našeho času.

7.12.2013: A jedeme dál! V Kanadě ženy a v Colorado muži. Včera jeli sjezd ženy v Lake Louis a vyhrála Maria Höfll-Riesch. Klára Křížová skončila 47. se ztrátou 3,53 s, Lindsey Vonn skončila 40. Výsledky  Nyní se jede druhý sjezd. Muži jeli včera v Beaver Creeku také sjezd a vyhrál Axel Lund Svindal – výsledky Ondra Bank skončil na 30. místě – PĚKNÉ! V Americe jsou mrazy až -30 st. C a tak je to masakr!

4.12.2013: Pěkný přehled o předešlých závodech v USA:
Obě kategorie ženy a muži si v USA vyměnili střediska a jede se dál!
Dnes jedou ženy trénink sjezdu v Lake Louis – výsledky. Muži jedou trénink sjezdu v Beaver Creeku – výsledky.

3.12.2013: LARA GUT jede! Několik závodů svěťáku máme za mořem za sebou: ŽENY v Beaver Creek  – SG 30.11. výsledky, GS 1.12. výsledky
Katka Pauláthová nepostoupila o pouhých 0,19 s. ŠKODA!, tak snad v dalším závodě to klapne. Držím palce!
Klára Křížová ve sjezdu a SG dvakrát na 38. místě! Chybí jen kousíček do bodované třicítky. Tak držíme palce!

MUŽI 30.11. sjezd v Lake Louisevýsledky  první Domink Paris!,
1.12. SG a vítězství Axel Lund Svindalvýsledky

1.12. Evropský pohár – slalom ve Finském Trysilu s nabitou účastí závoďáků ze svěťáku se dařilo Filipovi Trejbalovi!!! 22. místo v silné konkurenci je skvělé!!! 24. Slovák Adam Žampa a 29. skončil Kryštof Krýzl! Výsledky

29.11.2013: Právě se jede první chlapský sjezd v Lake Louis – průběžné pořadí – výsledky a zároveň první ženský sjezd v Beaver Creek  – výsledky

28.11.2013: Druhý trénink chlapského sjezdu – výsledky; ženy jely trénink sjezdu v Beaver Creeku – výsledky

27.11.2013: Trénink svěťákového chlapského sjezdu v Lake Louis – výsledky

Dnes se jel slalom FIS v Rakouském Reiteralmu: Našim se dařilo. Filip Trejbal skvělé 3. místo a Kryštof Krýzl 6. místo ! Druhý Mario Matt !!! Výsledky.

26. a 27.11.2013: Ve Švýcarském Davosu se jely dva ženské FIS obřáky, naše Andrea Zemanová skončila dvakrát na 10. místě! Výsledky: první a druhý GS.

23.11.2013: Ondra Bank zajel perfektní FIS body v Loveland Valley Ski Area, CO (USA) 6. místo a 9,09 bodů!!! Výsledky. V druhém obřáku byl 4. Výsledky. Ve slalomu se také dařilo: 25.11. 12. místo a Výsledky,

——————————————————————————————
26.11.2013: Připravy na další svěťák vrcholí. O víkendu to za mořem vypukne!

Další závody světového poháru se jedou za mořem 29.11.2013 v Beaver Creeku v Colorado a to sjezd žen, 30.11. SG žen a 1.12. GS žen. Muži jedou v Kanadském Lake Louise 30.11. sjezd a 1.12. SG. Za mořem zůstávají až do 8.12.
————————————————————————————–
17.11.2013 O tomto víkendu se jely první slalomy nového ročníku světového poháru ve Finském LEVI. Závody to byly fantastické a ukazují obrovskou konkurenci kdy jak v ženské tak i v mužské kategorii se posouvá počet závodníků, kteří jsou schopní kvalifikace do druhého kola se startovními čísly až ze šesté desítky. Je to tedy i šance pro naše závodníky a taky se to potvrdilo v ženách, kdy se povedl fantastický výkon Martině DUBOVSKÉ, která s číslem 64 postoupila do třicítky druhého kola a získala za konečné 28. místo první dva body světového poháru. Gratuluji a Martina tak otevřela další kvótu pro české závodnice, takže příštího slalomu se zúčastní tři naše borkyně! Šárce STRACHOVÉ se nedařilo postoupit do druhého kola, přestože měla skvělou startovní pozici č. 9 v prvním kole. V mužích exceloval Marcel HIRSCHER, který má dokonalou moderní slalomářskou techniku s nekompropisně říznutým obloukem těsně u tyčí a s vysokým rozsahem nohou. Druhé místo jsem přál technicky vyzrálemu starému pardálovi božskému Mariovi MATT. Skvělou jízdu druhého kola (8. v pořadí) předvedl po prvním kole třicátý Adam ŽAMPA ze Starého Smokovce. Gratuluji! Náš Kryštof KRÝZL v prvním kole vypadl a Filip TREJBAL dosáhl 45. času, ale s pouze 1,99 s ztrátou na Marcela HIRSCHERA!!! To je vidět, jaká konkurence je mezi muži!
Felix NEUREUTHER předvedl v druhém kole salto a ještě závod dokončil a tak sebral ještě nějaký ten bodík.

Výsledky:
16.11. SL ženy: 1. Mikaela SHIFFRIN (USA); 2. Maria HÖFL-RIESCH (Ger); 3. Tina MAZE (Slo); 28. Martina DUBOVSKÁ (CZE)
17.11. SL muži: 1. Marcel HIRSCHER (AUT); 2. Mario MATT (AUT); 3. Henrik KRISTOFFERSEN (NOR); 14. Adam ŽAMPA (SVK)

———————————————————————————————————————————————————-
17.11.2013 – Rozhodl jsem se zde úvádět reportáže z lyžařských závodů. Budu sledovat jak světový pohár, tak závody evropvké úrovně a také české závody a pokud možno všemi kategoriemi napříč. Dnes se jel druhý závod světového poháru mužů ve finském Levi.

———————————————————————————————————–
O víkendu 26. a 27.10.2013 zahájily nový ročník světového poháru obří slalomy žen a mužů v Rakouském Söldenu. A to i za účasti českých reprezentantů. Kvóta k českým lyžařům byla krutá, po jednom závodníkovi, takže jela Katka Pauláthová a Ondra Bank. Ve výsledkové listině jsou naši v DNF v 1. kole. Skvělé 1. kolo předvedl Ted LIGETY. Je to obřákový bůh, jeho rozsahy jsou fantastické a jeho přesnost zakrojení oblouku po letu vnější lyže do krajní natočené polohy jsou za hranicí fyzikálních zákonů!
Výsledky:

26.10. GS ženy: 1. Lara GUT (SUI); 2. Kathrin ZETTEL (Aut); 3. ViKtoria REBENSBURG (Ger); Katka PAULÁTHOVÁ vypadla v 1. kole
27.10. GS muži: 1. Ted LIGETY (USA); 2. Alex PINTURAULT (Fra); 3. Marcel HIRSCHER (Aut); Ondra BANK také vypadl v 1. kole

Leave a Comment